Program 2024

Středa 8.5.

14:00 – 19:00 otevření festivalového areálu, check-in

20:00  – 21:15 zahájení, Prase v žitě

Čtvrtek 9. 5.

7:45 – 9:00 velká pikniková snídaně, Tržiště nápadů

9:30 – 11:00  workshopy a přednášky

11.00 – 13:00 oběd

13:00 – 14:30 Strach, smysl, motivace – Karel „Kovy“ Kovář

15:00 – 16:30 workshopy a přednášky

17:00 – 18:30 workshopy a přednášky

18:30 – 20:00 večeře

20:00 – 23:00 oheň

22:00 –23:00 noční workshopy

po celý den – kavárna, relax zóna, sauna, filmy, lodě na rybníce, mini TZ

Pátek 10. 5.

6:45 – 7:30 ranní jóga

7:45 –8:30 snídaně, Tržiště nápadů

9:00 – 10:30 Stezka Českem – nové příběhy – Martin Úbl

11:00 – 12:30 workshopy a přednášky

12:30 – 14:30 oběd

14:30 – 16:00 Kouzlo loutkového divadla – Jan „Judyn“ Hrubec

16:30 – 18:00 workshopy a přednášky

18:00 – 19:30 večeře

19:30 – 00:00 Run od die

po celý den – kavárna, relax zóna, sauna, filmy, lodě na rybníce, mini TZ

Sobota 11. 5.

6:45 – 7:30 ranní jóga

7:45 – 8:15 snídaně

8:30 – 10:00 workshopy a přednášky

10:15 – 12:45 velká bojovka 

13:00 – 15:00 oběd

15:00 – 16:30  workshopy a přednášky

17:00 – 17:30 Dobré skutky

17:30 – 18:30 20x20

18:30 – 20:00 večeře

20:00 – 22:00 koncert předskokani a Circus Problem

 

po celý den – kavárna, relax zóna, sauna, filmy, lodě na rybníce, mini TZ

Neděle 12. 5.

6:45 – 7:30 ranní jóga

7:45 – 8:30 snídaně, Tržiště nápadů

8:30 – 10:00 workshopy a přednášky

10:15 – 11:00 ukončení, Fun loterie

balení festivalového městečka a odjezd

Přihlašování na jednotlivé workshopy začne v neděli 28. dubna ve 20:00. Nezapomeň na to!

Přednášky a workshopy

Strach, smysl, motivace

Strach, smysl, motivace

Karel "Kovy" Kovář

Přednáška o cestě mimo komfortní zónu, neustálém hledání (se), vyhoření i překonávání bariér. Kam udělat další krok? Ať už při výběru vysoké školy, koníčků nebo směřování kariéry jsou právě tyto tři jevy něčím, co vstupuje do hry. Pojďme je tedy trochu prozkoumat. Následuje otevřená debata a možnost položit dotazy i mimo téma prezentace.

Více ve článku

Stezka Českem - nové příběhy

Stezka Českem - nové příběhy

Martin Úbl

Nové příběhy Stezky Českem plné citů, lásky, smíchu a utrpení jsou zde! Opravdu už na Stezku chodí i trekingové kozy? A mohou se potkat s pštrosem? Co zažívají Trail Angels na svých prvních setkáních? Proč jsme udělali z Rákosníčka a Jiřiny Bohdalové Supermana a Reese Witherspoon? Jak a proč můžete vyrazit i vy?

Stezka Českem je 1000 a 1000 km dlouhý přechod ČR a stala se fenoménem. Tato přednáška s historicky prvním workshopem vás pobaví spoustou nových příběhů, motivuje, a nakonec i nadchne. Vše o horách, trekování a Stezce Českem, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.  https://www.stezkaceskem.cz/

 

Kouzlo loutkového divadla

Kouzlo loutkového divadla

Jan "Judy" Hrubec

„Vy Češi jste loutkářská velmoc, proto jsem přijel studovat do Prahy,“ říkal náš kamarád a spolužák Japonec na DAMU. To bylo poprvé, kdy jsem si to uvědomil. Je to v nás, je to v naší kultuře…

Takto Judy uvozuje svou přednášku, kde nemůžeš chybět! Honza Judy Hrubec nabízí setkání s loutkovým divadlem formou teoretické přednášky, ale i možností vzít si loutku do ruky a zkusit ji oživit. A že uvidíme mistra v akci je samozřejmé!

WORKSHOPY:

Barefoot sandály

Barefoot sandály

Mirka Matějková (TOM Dakoti)

Chůze téměř na boso je osvěžující a zdravá. Cítit zem každým kouskem nohy je pocit, který jsme už často zapomněli. Ujít celodenní výlet v těchto sandálech zatím raděj nezkoušej, ale v batohu ti nezaberou moc místa a můžeš si je nazout třeba v lese nebo při obědové pauze.

Na workshopu si takovou ultralight  obuv na míru vyrobíš. Prosíme účastníky, aby počítali s tím, že materiál  si uhradí každý sám (cca 150 Kč).

 

Woodcraft - táboření v týpí

Woodcraft - táboření v týpí

Aleš Sedláček (Liga lesní moudrosti)

Víš co je to woodcraft? Jak se staví týpí a jak v něm táboříme? Povídat si budeme mj. i o tzv. svitku březové kůry, systému orlích per apod. Workshopem provede Aleš Sedláček z Ligy lesní moudrosti – organizace, které táboří v indiánském stylu a má propracovaný systém orlích per (celoživotního vzdělávání).

Vrhání nožem a Hvězdicemi

Vrhání nožem a Hvězdicemi

Martin "Maťo" Jung (TOM N.A.L.)

 

Snad každý, kdo měl svůj nůž, chtěl umět házet, zabodávat, trefit a nezlomit si ho. Není to vůbec těžké. Pojď, ukážeme ti, jak na to a jak to naučit i děti v oddíle i někoho dalšího!!! Pochopíš, jak nůž držet a pustit. Jakou mít vzdálenost a postoj. Naučí se to každý !!! Dozvíš se, jak a z čeho vyrobit házecí nástroje, které nestojí moc peněz a nahradí nože, nezničí se.
Naučíme tě také házení zbraněmi Ninjů a techniky hodů.
písničky a srandičky  k táboráku

písničky a srandičky k táboráku

Zbyněk Báča (TOM Máci)

Každý správný vedoucí musí mít v zásobě pár „správných“ písniček, které zaručeně rozhýbou zábavu. Vedle osvědčených hýbacích písniček by měl mít v repertoáru pár tanečních (na kytaru hratelných) skladeb, které rozhýbou klubovnu a rozproudí krev. Určitě se hodí znát pár košilatých písniček, které na druhou stranu nepřekročí hranici vkusu konkrétního kolektivu. Neméně vhodné je zabrousit i do divadelního zákulisí, kde se dá taktéž najít spousta veselých aktivit, které rozproudí náladu. A také je dobré se neustále rozhlížet kolem sebe a hledat inspiraci a nápady z událostí, které vás zrovna míjí. Pokud se chceš naučit pár inspirativních písniček a různých srandiček s kytarou, je tento program určený právě tobě.

 

 

Tajemství dechu

Tajemství dechu

Véna Křepelák (TOM Dakoti)

 

Kolikrát za život jsi už slyšel o důležitosti dýchání a o TOM, že bychom měli dýchat správně? Věděl jsi například, že za 24 hodin se člověk nadechne nejméně 13 tisíc krát? Na workshopu se dozvíš, jak správně dýchat, jaký přínos může mít hluboké dýchání na tvé zdraví a společně se naučíme základní hluboké dýchací techniky.
Mimo jiné si velmi vtipnou formou, přiblížíme ještě jednu dýchací techniku podle Strelnikovové.

Bubnování v kruhu

Bubnování v kruhu

Etienne van Sas (Bubnování v Kruhu)

Od rytmu srdce přes rytmus bubnu dokáže hudba po statisíce let lidi spojovat a obohacovat. V mnoha kulturách sloužila hudba ke společnému sladění a synchronizaci. Dnes opět znovuobjevujeme sílu rytmu, sílu hudby, která dokáže probudit odvahu, motivaci a zapálení se pro společnou věc. Bubnování zvládne opravdu každý a i tobě přinese neopakovatelný zážitek, kdy si zahraješ na africké bubny djembe!

Meditace

Meditace

Véna Křepelák (TOM Dakoti)

O meditaci jsi již určitě slyšel a možná jsi již třeba uvažoval o tom, že bys ji chtěli praktikovat v každodenním životě. Neviš pořádně jak na to? Meditací se nejčastěji rozumí praktiky pro prohlubování soustředění. Jde o zklidnění mysli, soustředěním se ze začátku primárně na svůj dech. V dnešní uspěchané době je to úžasný nástroj na celkové zklidnění, a to nejen mysli. Člověk, který zařadí meditační praxi do svého života tak celkově „zpomalí“. Na workshopu si vyvrátíš různá dogmata o meditaci, např., že musíme mysl „vypnout“, nesmí nám hlavou běžet žádné myšlenky apod., a také se naučíš základy pravé meditace. Doporučujeme si na workshop vzít karimatku a nějaký polštářek pod zadek, klidně dva.

 

 

 

Medicínské písně

Medicínské písně

Véna Křepelák (TOM Dakoti)

Po celém světě je spousta kmenů a komunit, které drží svou původní tradici, a to nejen v činnostech, ale také v písních. Na svých cestách Véna Křepelák navštívil již mnoho těchto společenství, od kterých se mnohé naučil. Workshop bude ryze hudební. Seznámíš se s písněmi severoamerických i jihoamerických indiánů a s písněmi celosvětového hnutí Rainbow. Pokud máš nějaký nástroj, na který hraješ, určitě ho vezmi s sebou.

Didgeridoo

Didgeridoo

Véna Křepelák (TOM Dakoti)

Didgeridoo je tradiční dechový nástroj australských domorodců. Tam jej najdete v podobě termity vyžraného dutého kmínku, nejčastěji eukalyptu. Na didgeridoo s hraje speciální technikou vibrujících rtů, díky které se nástroj rozezní do úžasných harmonických až alikvótních tónů. Workshop je určený pro úplné začátečníky, ale i pro ty, kteří třeba již na didgeridoo hrají. Společně se naučíme základní techniku rozeznění nástroje a pokud nám to půjde, tak i něco navíc. Pokud máš vlastní nástroj, určitě ho vezmi s sebou.

Výroba jednoduché loutky maroty

Výroba jednoduché loutky maroty

Jan "Judy" Hrubec

Seznámení se s nástroji na řezbaření, ukázka hotových loutek – marionet na drátě. Dotknutí se jejich technologie, druhů a způsobů použití. Možnost zkusit si vodění loutek vlastní rukou…. Objev v sobě nový talent. Originální způsob, jak uvést etapovou hru na táboře nebo si dokonce troufneš secvičit večerní loutkové představení pro svůj oddíl?

Výroba obličejové masky

Výroba obličejové masky

Radka Skočková (TOM Zlaté Šípy)

Chystáš se na karneval do Benátek? V tom případě budeš potřebovat fešnou masku 🙂 Využít ji můžeš i při nejrůznějších rituálních či lidových slavnostech, divadelních představeních, plesové či karnevalové zábavě, při hraní japonského divadla Nó…

Společně si vyrobíme masku či škrabošku ze sádrového obvazu, namalujeme, ozdobíme… Možná se trochu ušpiníme, ale výsledek rozhodně bude stát za to!

Parádní Kousek

Parádní Kousek

Kateřina "Krťa" Bušová (TOM Zlaté Šípy)

Pojď si vytvořit svůj parádní, originální, vysněný kousek, se kterým zazáříš všude, kam jen vejdeš! Budeš potřebovat šikovné ruce a patřičný kousek, který si chceš vytunit. Může to být plátěná taška, povlak na polštář nebo třeba tričko. Zkrátka něco, na co se dá malovat barvami.

Svůj kousek na pomalování si buď vezmi s sebou z domu, nebo si na místě budeš moct zakoupit plátěnou tašku (cca 50 Kč).

Výroba koženého mlýnu

Výroba koženého mlýnu

Jan "Sledge" Majzlík (TOM Táborníci)

 

„Mlýn“ – hra stará přibližně 4 000 let. Její rozšíření bylo celosvětové. Hrací desky byly nalezeny luxusní a zdobené, přenosné (na cesty) či jen vyryté do stolů, lavic, lodních palubních prken, kamenných desek a zdí. Přesto je tato rychlá, a na pravidla jednoduchá hra, v záplavě nových společenských her často opomíjena. A to je škoda. My si proto jeden mlýn v cestovní variatě ukážeme a následně vyrobíme.
Lapač snů

Lapač snů

Radka Skočková (TOM Zlaté Šípy)

 

Lapač snů je velmi starý a mocný předmět, který snícímu dopřává klidný spánek. Do našich krajin doputoval z Ameriky od domorodých národů. Dle legendy dokáže lapač snů do svých sítí zachytit zlé sny a noční můry a v prvních ranních paprscích je rozpustit. Dobré sny, myšlenky, inspiraci skrze peříčka nechává proudit zpět ke snícímu.

Na workshopu si vyrobíme jeden takový osobní ochranný amulet, který zklidní tvé sny a odežene noční běsy.

Výroba zákopových svíček

Výroba zákopových svíček

Honza "Sledge" Majzlík (TOM Táborníci)

Chcete pomoci dobré věci a trochu makat rukama? Společně budeme vyrábět zákopové svíčky, které budou následně přes Svitavskou farnost odeslány na Ukrajinu. Zákopové svíčky se využívají na vysušení příkopu, vaření jídla a pití, zahřátí či osvětlení. Mohou hořet až šest hodin.

Jedlá procházka

Jedlá procházka

Radka Skočková (TOM Zlaté Šípy)

Jarní slunečné počasí přímo vybízí k procházce. Při potulkách přírodou se můžeš nejen kochat výhledy, ale i něco ochutnat z rostlinné říše. Jedlá procházka ti přiblíží plané rostliny, kterými je možno zpestřit svůj jídelníček. Probádáme okolí rybníku Rosnička. Obhlédneme, co roste na lukách a v lesích. Povíme si, jaké účinky byliny mají a jak je možné byliny uchovávat na pozdější období. A samozřejmě nebude chybět ochutnávka specialit z valašského kraje 🙂

 

 

 

 

Pomoc krajině

Pomoc krajině

Jan Vostřel

Na tomto workshopu jednak pomůžeš svýma rukama s hrabáním sena, ale také se dozvíš, proč a jak obnovovat krajinu, proč je důležitá druhová rozmanitost a jaké rostliny a živočichy na loukách můžeš najít. Lektor Honza Vostřel je na slovo vzatý, rybník Rosnička a jeho okolí zná do posledního kamínku.

Hrabání trávy se bude odvíjet podle aktuálního počasí a množství vzrostlé trávy. Pokud chceš, přivez si vlastní pracovní rukavice.

Noční hmyz

Noční hmyz

Jan Vostřel

Spaní pod širákem má veliké kouzlo. Že tě ale někdy otravuje hmyz? Zkusme to tentokrát vzít za jiný konec a naopak zjistit, jaký noční hmyz ti může přistát na spacáku. Zajímavý entomologický zážitek připraví Honza Vostřel, který na nasvícenou plachtu přiláká vzácné noční motýly a další hmyz. Pokud bude ta správná chvíle, poznáš pestrý noční život hmyzu. Kdo se bojí, nesmí do lesa :-).

Cesta kávy

Cesta kávy

Jan "Kaski" Kopřiva (TOM Zlaté Šípy, Tucan CAFÉ)

 

Chceš zjistit, co se skrývá pod pokličkou italského espressa? Kolik rukou pracovalo na výsledném šálku kávy? A hlavně, chceš si to všechno zkusit? Staň se na chvíli baristou se vším, co to obnáší.

Setkání s kakaem

Setkání s kakaem

Véna Křepelák (TOM Dakoti)

Kakao pil jistě každý z vás. Ovšem není kakao jako kakao. Kakao, které si společně připravíme pochází z jižní a střední Ameriky. Jedná se o ceremoniální 100% kakao. Kakaové boby jsou semena stromu kakaovníku „Theobroma cacao“ (Theobroma v řečtině znamená „pokrm bohů“). Kakao je úžasná plodina. Obsahuje vysoký obsah antioxidantů, minerálů, je bohaté na zdravé tuky, má stimulující, energetizující a harmonické účinky na tělo. Zároveň jeho pití podporuje koncentraci, kreativitu a je přírodním antidepresivem. Ze své zkušenosti vím, že také otvírá srdce a hlas. Seznámíme se s tradičním zpracováním kakaa a samotné kakao si společně připravíme a vychutnáme.

 

Svět provoněný kávou

Svět provoněný kávou

Jan "Kaski" Kopřiva (TOM Zlaté Šípy, Tucan CAFÉ)

Pojď se vydat na pouť, kterou urazí kávové zrníčko, než se z něj stane lahodný šálek kávy. Fascinující devadesátiminutová pouť ovocného plodu spojená s přednáškou i ochutnávkou – tzv. cuppingem.

Canva - oddílová grafika jednoduše

Canva - oddílová grafika jednoduše

Michaela Doležalová (ČRDM)

 

Plakát na akci pro veřejnost, informace o letním táboře, banner na oddílový web nebo jen rychlá výrazná zpráva na Facebook o tom, že se schůzka ruší …tohle všechno si můžeš vytvořit poměrně jednoduše v online grafickém prostředí Canvy. Lektorka Míša tě provede základními funkcemi tohoto nástroje.  Ukážeme si, jak využívat šablony, připravit materiál pro tisk nebo sdílet grafické podklady s ostatními. Mluvit se bude i o základních pravidlech designu, aby hořce a vaše oddílové grafiky zaujaly, vypadaly přehledně, čistě… prostě dobře.

Oddíly na sociálních sítích

Oddíly na sociálních sítích

Anežka Šubrtová (TOM Robinsoni)

 

Oddílová vývěska na nádraží už v době internetové nestačí. Oddílový web je skvělý, ale přeci jen má omezené možnosti. Dalším a velmi živým prosředím jsou sociální sítě. Prezentuje se tvůj oddíl na Facebooku nebo Instagramu? Jak tvořit obsah, psát poutavě a zároveň stručně, jak pracovat s vizuálním stylem, jak si budovat „značku“ a vztah s publikem, jak hodnotit sledovanost příspěvků

Natáčení s Českou televizí

Natáčení s Českou televizí

Petr Kopecký, Jakub Voříšek, Ondřej Hruška

 

Stane se z tebe reportér, který umí dostat vaši oddílovou akci nebo třeba letní tábor na televizní obrazovku! Co taková reportáž správně obsahuje, jak napsat text, jak natočit povedený záběr, jak namluvit komentář atd. To vše s profesionály z ČT. Během workshopu společnými silami a s pomocí zkušených redaktorů vytvoříme reportáž.

Mobilní technika, redakční systém, praktické postupy. Vytvořený materiál se zpracuje v ČT a druhý den uvidíš reportáž.  

 Workshopem provedou pracovníci České televize, konkrétně pořadu Zprávičky ČT :D, dramaturg Petr Kopecký a moderátoři Jakub Voříšek a Ondřej Hruška.

Noční focení

Noční focení

Tomek Hurt (TOM Dakoti)

Jsou věci, které už mobilem nevyfotíš, a ty to určitě víš! Zapiš se na noční workshop a vyzkoušej třeba focení hvězdné oblohy se zrcadlovkou. Podaří se ti zachytit zaostřené hvězdy, ale třeba i hvězdy s jejich pohybem po nebi! Čas využijeme také na focení s dlouhým časem a lightsticky, vzniknou tak krásné barevné kresby, které se precizně naučíš zachycovat.

Pokud máš vlastní zrcadlovku, vezmi si ji.  Pokud ne, zapůjčíme fotoaparát na místě.

Panning foto

Panning foto

Tomek Hurt (TOM Dakoti)

Sportovní fotografové mají tzv. prst „přirostlý ke spoušti“ aby zachytili nejdokonalejší fragment pohybu. Nabízíme vám ve workshopu možnost vyzkoušet si na půjčených Nikonech specialitu panning a focení rychlých sportovních aktivit. A výsledky vás určitě okouzlí!

Pokud máš vlastní zrcadlovku, vezmi si ji.  Pokud ne, zapůjčíme fotoaparát na místě

 

 

Kurz tvorby videa v kostce

Kurz tvorby videa v kostce

Jakub Říkovský (TOM S.T.A.N.)

 

Zajímá tě tvorba oddílových videí, ale nemáš s tím zatím moc zkušeností? Během tohoto workshopu se do tebe pokusíme dostat co možná nejvíce informací, tipů a triků, které ti pomohou ve tvé tvorbě. Budeme natáčet na akční kamery, foťák, nebo mobily a ukážeme si jakých výsledků s danou technikou můžeš docílit. Ukážeme si základní principy natáčení, jako je výběr velikosti záběru, pohyb kamery, nebo správná expozice. A na to pochopitelně navážeme tím, jak snadno video zpracovat například hned cestou z výpravy. Během workshopu si ukážeme, jak se může video pomocí jednoduchých triků pozvednout až na profi úproveň. Nevěříš? Přihlas se a uvidíš!

Robotika v oddílech

Robotika v oddílech

Ondřej Šejtka (TOM S.T.A.N.)

 

Chceš načerpat inspiraci, jak zpestřit oddílový program pomocí robotiky? Na workshopu si vyzkoušíme práci s ozoboty, BBC micro:bit, Sphero a dalším programovatelným zařízením. Ukážeme si, jak můžeš tyto aktivity zapojit do oddílového programu. Představíme si také možnosti financování těchto IT oddílových aktivit.

Jak připravit rozcvičky

Jak připravit rozcvičky

Jiří "Krtek" Skalický (TOM Kňouři)

 

Zacvičíme si! Zaměříme se na správnou techniku a logiku návaznosti prováděných cviků. Není totiž rozcvička jako rozcvička! Naučíme se, jak správně protáhnout ty části těla, které budeme při navazujících aktivitách potřebovat. Na závěr si můžeme vzájemně nasdílet tipy na zajímavé rozcvičky.

Komunikace, improvizace

Komunikace, improvizace

Natálie Rivolová

 

Workshop bude zaměřen na rozvoj jednání “teď a tady” pomocí improvizace. Procvičíme si naslouchání sobě i druhým. Vypneme hlavu a dostaneme ze sebe pár nesmyslů. Možná vznikne i příběh, možná to bude komedie. Na improvizace si každý najde to své – jde o spojení mluvy, pohybu a kreativity. Co k tomu potřebuješ? Pohodlné oblečení, svůj hlas a tělo 🙂
PS: Boty neber, lepší je být naboso.
Hravé učení

Hravé učení

Kateřina "Krťa" Bušová (TOM Zlaté Šípy)

Občas je třeba dětem předat nějaké téma a chopit se tak role učitele. Někdy to je vskutku oříšek a někdy to nemusí bavit ani nás samotné.

Zajímá tě, jak to udělat hravou formou, aby to bavilo nejen děti ale i tebe? Rád/a do her zařazuješ vzdělávací prvky? Chceš tipy z praxe?

Pokud jsi na některou z otázek odpověděl kladně, pak je tento workshop určen právě tobě. Nahlédneme spolu na to, jak se z neatraktivního tématu může stát atraktivní, jak s dětmi během programu komunikovat, ukážeme si mé ozkoušené tipy a triky z pohledu edukátorky v muzeu a dlouholeté členky Zlatých šípů.

Kuličky

Kuličky

Jiří "Youry" Palát

 

Koulí tomík kuličku,
do malého dolíčku.
Jdi kuličko do dolíčku,
potom tě dám do pytlíčku.
Pojďte si zahrát hru, jejiž historie sahá až do starověku a kterou můžou hrát malí i velcí společně. Zacvrknat si kuličky do dúlku a dobře se pobavit. Možná budete překvapeni, kolik variant této kratochvíle nerozlučně spjaté s jarem existuje.
Gorka morka a Máňa

Gorka morka a Máňa

Ondřej Šejtka (TOM S.T.A.N.)

Některé sporty na hřištích jen tak neuvidíš. A když je hraješ, běží ti hlava kolem, co se to vlastně děje. Některé netradiční hry jsou zbrusu nové, některé hráli už naši dědové bosí na návsi, některé jsou z české kotliny, jiné ze severu, další až ze zámoří.

Jedna z takových her se jmenuje Gorka Morka. Zajímavá hra podobná Baseballu, Banballu apod. určitě pobaví. Umíš máchat pálkou? Ne? Nevadí, určitě doraž.

A co je to Máňa? Legendární slepice Máňa chce znovu zažít ten báječný pocit z létání. Pomůžeš ji? Když ne ty, kdo jiný? Buď u toho, když energii tvého týmu přetavíte v přelety slepice.

Jugger

Jugger

Tadeáš Pilař (TOM Veverk)

Jugger je rychlý a taktický týmový sport. Po pár vteřinách poznáš, že je také hodně netradiční. Rytmus bubnu, polstrované zbraně, štíty a u Veverků například gumová slepice :-). Přijď se přesvedčit sám a doraž na tento workshop. Součástí bude i instruktáž a výroba herních pomp tedy měkčených zbraní.

Jugger je hodně návykový, proto v průběhu celého festivalu plánujeme i miniturnaj týmů.

Komu jsou slova málo, nechť dá prostor činům.

Lukostřelba

Lukostřelba

Jan "Sysel" Novák (TOM Kňouři)

 

Nebude to jen o tom, jak správně a bezpečně střílet z luku, ale i o tom, jak se naučit předat tyto znalosti dále a zkvalitnit lukostřelbu v oddílech. Zakončíme to menším závodem v 3D lukostřelbě. Lukostřelbou, jejímž hlavním znakem je střelba na 3D figuríny zvířat v životní velikosti. Soutěž vždy probíhá v přírodním prostředí, často v relativně náročném terénu. Vždy se střílí na neznámou vzdálenost k terči.

Lakros a kin-ball

Lakros a kin-ball

Mirka Matějková (TOM Dakoti) a Alžběta Marková (TOM S.T.A.N.)

 

Dva netradiční sporty, se kterými v oddíle určitě zaboduješ.

Lakros  – stará indiánská hra. Jakmile zvládněš ovládat lakrosku, ucítíš velkou sílu a vtáhne tě to do hry.. I proto lakros používali indiání někdy jako prostředek k řešení sporů. Ale také pro zábavu a udržení kondice.

Kin-ball – poměrně nový sport, který nepřehlédneš. Hraje se totiž s obrovským barevným míčem, který je někdy i větší než samotné dítě.

Špaček

Špaček

Jakub Skalický, Lukáš Daněk (TOM Kňouři)

 

Už jsi někdy „tloukl/a špačky“? Špaček je dřevěná hračka, se kterou si děti hrály ještě cca v první polovině dvacátého století. Špaček má tvar dvou rotačních kuželů spojených podstavami. Pak je potřeba klacík nebo laťka přiměřené délky, což může být cca 50 až 60 cm. K hraní je ideální rovný tvrdý podklad. Špaček se položí na zem. Latí se shora udeří do zúženého konce špačka, který neleží na podložce. Tím se špaček vymrští do vzduchu a hráč druhým úderem, tentokrát vodorovným, trefuje špačka ve vzduchu tak, aby odletěl co nejdále. Hraje se v týmech proti sobě.
Když jde o život

Když jde o život

František "Frodo" Serbus, Martina "Tinka" Šisáková (TOM Kasiopea)

 

Závažné život ohrožující stavy, se kterými se může potkat každý. Dozvíš se, jak je poznat a co se s nimi dá dělat interaktivní hravou formou. Nečekej, že budeš jen sedět na zadku

Výuka zdravovědy v oddílech

Výuka zdravovědy v oddílech

Monika Vrátná (TOM Kňouři)

Zdravověda v oddílech aneb jak učit děti první pomoc hravou formou a přiměřeně jejich věku a schopnostem. Vyzkoušíš si ukázky vybraných aktivit a získáš tipy na zajímavé pomůcky. Bude prostor i na společné sdílení tipů a přístupů, jak to kdo dělá.

Noční můra - zdravotnická únikovka

Noční můra - zdravotnická únikovka

Monika Vrátná (TOM Kňouři)

 

Jsi zdravotníkem na táboře. Večer uleháš do postele, usínáš a zdá se ti sen… nebo spíš noční můra! Představ si to nejhorší, co tě jako zdravotníka může na táboře potkat. Zvládneš vyřešit všechny katastrofy a podaří se ti uniknout ze strašlivého snu?
Zdravotnické zkušenosti nejsou podmínkou, ale mohou být výhodou. Hra je určená pro tým 6-8 hráčů.

Zdravověda - ošetřování pro nezdravotníky

Zdravověda - ošetřování pro nezdravotníky

Martina "Tinka" Šišáková, Monika Vrátná

 

Jsi s dětmi na výletě nebo na schůzce a zdravotník zrovna není „při ruce“? Naučíme se, jak si poradit se zraněními, které nejsou vážné, ale přesto je dobré je ošetřit. Puchýře, odřeniny, vymknutý kotník, naražené koleno, drobné ranky, … s tím vším si dokážete poradit.

Zdravověda - simulace

Zdravověda - simulace

Martina "Tinka" Šišáková, Monika Vrátná

Jak jsi na tom se svými zdravotnickými znalostmi a dovednostmi? Vyzkoušej si své reakce a ošetřování v realistických simulacích. Lékárničky a potřebné vybavení bude k dispozici, stačí jen vaše odhodlání.

Oproti dalším workshopům, bude tento pro každou 5ti člennou skupinku trvat cca 30 min. O to bude ale tvůj zážitek intenzivnější. Ve zbylém čase si můžeš zajít například do kavárny.

inspiromat - oddílové cesty

inspiromat - oddílové cesty

cestovatelské oddíly

 

Lákají tě cesty do zahraničí? Slovenské Tatry, rumunské hory, ferraty v Rakousku nebo dokonce sever Evropy?  Vyrazil/a bys s oddílem hned? Co obnáší taková výprava oddílu za hranice, co nezapomenout zařídit před odjezdem, konkrétní typy na turistické cíle a mnoho dalšího…. dozvíš se prostě zkušenosti k nezaplacení!

oddíly pomáhají

oddíly pomáhají

Stezky z lásky, Patronáty

 

Pomoci přírodě? Ale jak?

Dobrý typ nabídne Jiří Homolka (předseda KČT), který se svými kolegy představí projekt „Stezky z lásky“. Skupinky nadšenců a dobrovolníků udržují turistické stezky nebo třeba pečují o studánky. Zároveň si dobíjejí baterky při smysluplné práci.

Program „Patronáty“ uvede Monika Kašparová ze Skautského institutu a Martin Trávníček. Oddíl propojený s odborníkem a majitelem lokality přebírá patronát nad „svým“ kouskem krajiny. Děti tak získávají vztah ke svému okolí a odvádějí užitečnou práci!

Značení turistických tras

Značení turistických tras

Zbyněk Báča (TOM Máci)

 

Turistické značení je český fenomén, který uznale hodnotí okolní turistický svět. Vzniklo téměř před 130 lety a za tu dobu prošlo řadou změn, které ho různě měnily až do dnešní podoby. Každý značkař vám potvrdí, že v lidech, kteří vidí značkaře tzv. v akci, vyvolává tato činnost jen pozitivní reakce a přináší značkaři chválu. Pojď si vyzkoušet práci značkaře, která rozhodně není jen o malování značek. Pojď si vyzkoušet, co si sebou každý značkař musí vzít na značení, podle jaké logiky se značky malují, jaká je hierarchie barev při souběhu značení, jak se správně vyznačí rozcestí turistických tras. Po krátké teorii vás čeká malování značek na papírové tubusy a následná vycházka po turistické trase, kde si všechny nabité znalosti vyzkoušíte přímo v terénu.
Jak na psychickou pohodu v oddílech

Jak na psychickou pohodu v oddílech

Zuzana Wildová, Lucie Bíbová (ČRDM)

V dnešní době, kdy se evidentně zhoršuje duševní zdraví (nejen) dětí a mladých lidí, je potřeba víc a víc o tuto oblast pečovat. Pojď se s námi chvíli zastavit a zaměřit se na péči o duši. Společně se zamyslíme, na co se můžeme při naši práci v oddílech zaměřit a vyzkoušíme si i některé konkrétní aktivity, které mohou upevnit psychickou pohodu v oddílech.

Respektující komunikace

Respektující komunikace

Zuzana Wildová, Lucie Bíbová (ČRDM)

Každý v oddíle je jedinečný, tvůj vztah s každým z nich je jedinečný, ale přesto tvoříte dohromady tým a spojuje vás stejná myšlenka… Někdy to ale může mezi lidmi pěkně skřípat a nejde přijít na to proč. Jak tomu předcházet? A jak to řešit? Důležitá je komunikace! V našem workshopu se podíváme interaktivní formou na základy respektujícího přístupu a nenásilné komunikace. Vyzkoušíme si některé konkrétní situace, a hlavně budeme vycházet z potřeb účastníků a konkrétních potíží, se kterými se setkávají.

Další program

koncert

koncert

Circus Problem

 

Neskutečná energie sedmi bláznů. Dechy, smyčce, balkánský beat a chansonový zpěv. Kdo se při téhle hudbě nezblázní, není normální! Tahle parta nenechá nikoho ani chvilku sedět.

Poslechni si je

Více ve článku

20 x 20

20 x 20

inspirativní osobnosti

 

V tomto programu vystoupí  zajímavé osobností z tomíckých řad. Budou prezentovat sami sebe, svou práci, svůj oddíl, své projekty či koníčky prostřednictvím slideshow složené z 20 obrázků. Ale pozor, každý obrázek musí okomentovat během 20 vteřin. Takže to bude rychlá jízda a rozhodně se nebudeš nudit!
Smyslem je dozvědět se něco více o lidech okolo sebe, pobavit se a nabrat inspiraci.
Run or die!

Run or die!

noční hra

 

Jak pevná je tvoje vůle dokončit, co jsi začal? Běž… nebo zemři pro tento závod. Podvečerně – noční závod pro tří až pětičlenné týmy. Závodit budete především sami se sebou. Orientace na trase. Schopnost týmově řešit úkoly a šifry. Odhodlání dojít až do cíle. Prostě… run or die!

Velká bojovka

Velká bojovka

FunTOM

 

DObrá zábava i napětí při stíhání záhadného funtoma. Tady nejsme na akci pro malé děti. Takže, kdo se bojí, nesmí do lesa!

Tržiště nápadů

Tržiště nápadů

vynálezcí, objevitelé, umělci

 

Povedlo se ti na táboře postavit supr vodní mlýnek na potoce? Máš ozkoušený vylepšovák na rozdělání ohně? Ukaž, jaký sis vyrobil kapsář do stanu. Znáš jedinečný vegetariánský recept na táborovou čočku po indicku? Má tvůj oddíl originální výzdobu klubovny?

Popřemýšlej, co bys mohl ostatním ať už na fotografii nebo dokonce „naživo“ představit. Včas dáme vědět, co a jak si připravit. Budeme rádi, když se zapojí každý účastník!

MINI Turistický závod

MINI Turistický závod

Rada Turistických závodů

Turistický závod (outdoor running) je terénní běh s kontrolními stanovišti. Běhají ho tomíci i netomíci po celé republice. Konají se krajské soutěže, český pohár i mistrovské závody v TZ.

Na festivalu si vyzkoušíš jeho mini verzi. Vyzkoušíš si určování turistických a topografických značek, uvázání uzle, orientaci mapy…

Už teď můžeš začít trénovat. K absolvování závodu budeš potřebovat i „chytrý“ telefon, který umí načíst QR kód. 

 

Sauna

Sauna

v zásadě indiánská 🙂

 

Chceš si po programu odpočinout, ohřát se a pak se zase zchladit? K dispozici ti bude FuTOMácká sauna přímo u rybníka Rosničky. Přijď a zažij pořádný FunTOMácký relax!

Připrav si plavky nebo spodní prádlo a vezmi si vlastní ručník.

Kin-o-TOM

Kin-o-TOM

oddílové filmy a videa

 

Máš video představující tvůj oddíl nebo povedený krátký film z tábora, z outdoorové výpravy, z dobročinné akce nebo sestřih z vodácké výpravy? Každý oddíl může poslat 3 videa! Nahlas se a pošli videa (v co největší kvalitě a v rozumné délce) přes libovolné datové uložiště (např. www.uschovna.cz) do soboty 4. května na adresu majzlik.jan@centrum.cz. 

koloběžky, lodě, paddleboardy

koloběžky, lodě, paddleboardy

...

Protáhnout si tělo po přednášce bude bezva. Proto si můžeš vybrat, co je ti blízké. Veslice nebo kanoe budou příjemnou a možná i romantickou variantou. Na koloběžce můžeš objet celý rybník nebo si udělat příjemnou projížďku po lese. Určitě také vyzkoušej  svůj smysl pro rovnováhu a fyzickou kondici na paddleboardu.

a pro pohlazení duše …

ranní jóga

ranní jóga

Véna Křepelák (TOM Dakoti)

 

Ve zdravém těle, zdravý duch! Přidej se k Vénovi a protáhni své tělo ranní jógou. Cvičení ti pomůže přemoci ranní únavu, připravíš tělo na další den, zrelaxuješ mysl a budeš připraven nasávat zážitky, které nezažiješ nikde jinde než na FunTOMu! 

Vezmi si s sebou ideálně nějakou karimatku a také doporučujeme před cvičením nesnídat.

kavárna

kavárna

Kaski a spol

 

I tento rok si budeš moci posedět, poklábosit s kamarády a doplnit nejen kofein ve stylové kavárně. Kavárník Kaski dokáže vytvořit znamenitou a nezapomenutelnou  atmosféru. Nemluvě o té dobré kávě, kterou si sám praží v kavárně Tucan ve na náměstí ve Valasšském Meziříčí.

 

Stravování - included

Stravování - included

Kosťa a spol.

 

Strava bude tento rok řešena společně, zajistí ji organizátoři. Snídaně, obědy a večeře si tedy vozit nemusíš. Jídlo bude připravovat zkušená a sehraná parta brněnských tomíku. Stravování je zahrnuto v registračním poplatku. Celá akce proběhne na bezalkoholové vlně. Vy starší, respektujte to prosím.

 

relax zóna

relax zóna

slunce, pohoda

 

Výhled na rybník, uklidňující zvuky přírody, hřejivé sluneční paprsky, chuť kávy z plecháčku… to všechno si budeš moct užít a vychutnat z houpací sítě, pohodlné velké táborové postele nebo ze super nestabilní slackliny nebo, která na tebe bude čekat v relax zóně. Vyzkoušet si také budeš moct paddleboardy.

„Chill out“ je slabé slovo!

kreativní stan

kreativní stan

tvořiví tomíci

 

Tomíci jsou zruční. O tom se přijď přesvědčit do kreativního stanu, který bude sloužit k dotváření workshopových výrobků. Nestihl/a jsi dodělat barefootové sandály nebo kožený mlýn, toto místo je pro to jako stvořené.

 

Stolní hrátky

Stolní hrátky

Vrtule - svět her a poznání, Valašské Meziříčí

 

Veselé a krásné stolní hrátky tě nenechají sedět. Rychlé a svižné hry s jednoduchými pravidly, které zpestří oddílové schůzky, táborový program či akce pro veřejnost.

Určitě si je přijď během festivalu vyzkoušet, třeba se při hraní seznámíš s dalšími veselými lidmi.